Sat. Oct 23rd, 2021

Pavarësisht nëse po notojmë në një pishinë, në një lumë apo në det, përveç që relaksohemi dhe argëtohemi, ne gjithashtu po i bëjmë gjëra të mira trupit tonë.

1. Lëkurë

Një nga ndryshimet më të mëdha të jashtme që mund të shohim me sy të lirë pas një ose dy javësh not është se lëkura jonë duket më e ngushtë dhe e butë, pavarësisht nga mosha. Kjo ndodh sepse noti i rregullt përmirëson qarkullimin. Kur lëvizim, trupi prodhon nxehtësi që lirohet në lëkurë, të cilën mund ta vërejmë duke u skuqur. Por sapo trupi të ftohet përsëri, një numër përfitimesh të tjera janë të dukshme, në të cilat mbizotëron lëkura e ngushtë.

Përveç kësaj, nëse përfshijmë përbërësin e kripës së detit gjatë notit në det, përfitimet për lëkurën shumëfishohen. Për shembull, uji i detit do të zvogëlojë problemet me puçrrat dhe do të zvogëlojë yndyrën e tepërt që prodhon lëkura jonë.

2. Muskujt

Gjatë notit, muskujt e të gjithë trupit aktivizohen, dhe pasi rezistenca ndaj ujit është më e fortë se gjatë aktivitetit në ajër, kjo do t’i ndihmojë ata të formohen më të fortë. Me fjalë të tjera, noti është një nga aktivitetet që do të stimulojë më shpejt aktivitetin e muskujve, dhe kur ato të jenë më aktive, trupi do të djegë më shumë kalori dhe do të djegë dhjamë më të grumbulluar. Në fakt ka të bëjë me stërvitjen e trupit tuaj me rezistencë të forcës.

Kur notoni për herë të parë në sezon, është lehtësisht e mundur që të përjetoni inflamacion të muskujve, pas së cilës do të duhen 24 deri në 48 orë që ata të shërohen plotësisht. Nëse doni të zvogëloni dhimbjen në mënyrë preventive, bëni ushtrime të shkurtra shtrirjeje në tokë të thatë, mjaftueshëm sa të stimuloni punën e muskujve para se të futeni në ujë të ftohtë.

3. Mushkëritë

Shkimi në det dhe notimi shpesh u përshkruhen njerëzve që vuajnë nga sëmundje të frymëmarrjes si astma, bronkiti… Dhe kjo nuk është pa arsye. Gjatë notit, ritmi i frymëmarrjes sonë ndryshon, duke lejuar mushkëritë të marrin më shumë oksigjen.

4. Zemra

Pas dy minutash notimi, trupi kalon në mënyrën e frymëmarrjes aerobike, e cila përshpejton pulsin. Pulsi rritet për të ridrejtuar oksigjenin në muskuj. Prandaj, muskujt e përmendur më parë marrin më shumë oksigjen, që është një tjetër provë se noti ndikon në të gjithë trupin.

5. Truri

Ndërsa injektohet më shumë oksigjen gjatë notit, ai dhe gjaku që qarkullon nëpër venat tona, dhe gjithashtu arrijnë në tru, na ndihmojnë të jemi më vigjilent, më të përgatitur. Noti gjithashtu çliron endorfinë, hormone që janë përgjegjëse për atë ndjenjë të mirë në trupin tonë.

Të gjitha më lart janë arsye më se e mjaftueshme që ne të notojmë sa më shumë këtë verë, qoftë në pishinë, në lumin afër ose në det.