Sat. Oct 23rd, 2021

Sulmi me hark dhe shigjetë në të cilin një danez, i cili u konvertua në Islam, dyshohet se vrau pesë njerëz në një qytet norvegjez, ka karakteristikat e një “akti terrorist”, tha policia.

Hetuesit kanë identifikuar të dyshuarin si Espen Andersen Braten, një 37-vjeçar që jeton në komunën Kongsberg, ku sulmet ndodhën mbrëmjen e së mërkurës.

Një zëdhënës i policisë i tha Reuters se Braten pranoi se kishte vrarë viktimat. Avokati i tij konfirmoi se Braten po bashkëpunonte me policinë dhe se ai kishte dhënë një deklaratë të detajuar.

Policia ishte në dijeni të radikalizimit të të dyshuarit edhe para sulmit, tha një zyrtar.

Flamujt në Kongsberg ishin në gjysmështizë dje pas vdekjes së katër grave dhe një burri, të cilët ishin midis 50 dhe 70 vjeç. Tre persona të tjerë, përfshirë një oficer policie që nuk ishte në detyrë, u plagosën.

Banori i Kongsberg, Markus Kultima, 23 vjeç, i cili punon në një dyqan birre, është dëshmitar okular i sulmit.

“Unë pashë një burrë duke ecur me hark dhe shigjetë”, tha Kultima për Reuters.

“Unë po ecja në drejtimin nga erdhi njeriu,” tha ai për Kultima, duke shtuar se ishte “shumë e dhimbshme”.

Braten është në paraburgim dhe besohet se ka vepruar vetëm, dhe paraqitja e tij në gjykatë është caktuar për nesër, tha policia.

“Për momentin, duket se ngjarjet në Kongsberg janë gjithashtu një akt terrorist”, thuhet në deklaratën e policisë, duke shtuar se motivi do të përcaktohet nga hetimi.

Shefi i Policisë Rajonale Ole Bradrup Severud tha se i dyshuari ishte konvertuar në Islam.

“Policia ka qenë më parë në kontakt me personin në lidhje me problemet që lidhen me radikalizmin. Nuk kishte asnjë akuzë kundër tij në vitin 2021, por më herët,” tha Severud në një konferencë për shtyp.

Zëdhënësja e policisë Anne Irene Svane Matijasen tha për Reuters:

“Ai na tha se ai i vrau ata njerëz dhe shpjegoi në detaje se çfarë ndodhi … Ai pranon faktet e çështjes, por ne ende nuk i kemi kërkuar atij të pranojë fajësinë”.

Ajo tha se policia dëshiron një vlerësim psikiatrik për të përcaktuar nëse i dyshuari është i aftë për të dalë në gjyq. Ajo shtoi gjithashtu se personat e vrarë duket se janë “viktima të paditura”.

Një i afërm i të dyshuarit, i cili dëshironte të mbetej anonim, i tha gazetës daneze “Extra Bladet” se sulmuesi ishte i sëmurë mendor dhe se familja e tij kishte qenë objekt i kërcënimeve për vite me radhë.

Ky është sulmi më i keq në Norvegji që nga viti 2011, kur ekstremisti i krahut të djathtë Anders Breivik vrau 77 njerëz, kryesisht adoleshentë në një kamp rinor.

Kryeministri Jonas Gar Stere, në ditën e parë të mandatit të tij pasi fitoi zgjedhjet muajin e kaluar, tha se mendimet e tij ishin me banorët e Kongsberg dhe familjet e viktimave.

Ai vuri në dukje mangësitë e kujdesit psikiatrik norvegjez në një konferencë për shtyp, pasi një në katër ose pesë persona që drejtohen për ndihmë refuzohet.

Mbreti Harald i dërgoi një letër ngushëllimi kryetarit të Kongsberg duke thënë, “Pjesa tjetër e kombit është me ju”.

Qytetarët që vunë lule dhe ndezën qirinj dje për të nderuar viktimat në një vend ku vrasjet masive janë të rralla janë shprehur të habitur nga sulmet.

“Dua të shpreh ngushëllimet e mia për të gjithë ata që janë prekur në qytet dhe në të gjithë Norvegjinë, sepse kjo në të vërtetë na prek të gjithëve, pavarësisht se kush jemi – të rinj apo të moshuar,” tha banori i Kongsberg Line Leirmo për Reuters.