Sat. Oct 23rd, 2021

Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës u ngritën përsëri dje pasi policia e Kosovës u përplas me serbët në pjesën veriore të vendit gjatë një operacioni kundër kontrabandistëve të dyshuar të mallrave. Dhjetë serbë dhe dhjetë policë u plagosën.

Zyrtarët serbë reaguan me zemërim dhe i bënë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të reagojë urgjentisht dhe të parandalojë një konflikt në shkallë të gjerë.

Dhuna e fundit pasoi konfliktin e muajit të kaluar në kufirin Kosovë-Serbi për targat. Tensionet u zbutën pasi bisedimet dypalëshe të ndërmjetësuara nga përfaqësuesit e BE dhe SHBA dhe KFOR mori kontrollin e zonave kufitare.

Policia e Kosovës dje filloi një operacion kundër një rrjeti kontrabandistësh në katër komuna në Kosovë, përfshirë Mitrovicën Veriore. Tetë persona u arrestuan, përfshirë një serb dhe një boshnjak. Deklarata shtoi se operacioni shkoi pa probleme, përveç në Mitrovicën Veriore, ku “grupet kriminale u mblodhën në mënyrë të organizuar, bllokuan rrugët me mjete të ndryshme transporti dhe përdorën bombola gazi, bomba goditje dhe granata dore në përleshje me doganën dhe policinë. U qëllua. nga një armë zjarri ”.

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Dzeljalj Svecija, deklaroi se aksioni policor nuk ishte i drejtuar kundër asnjë bashkësie kombëtare, dhe se anëtarët e njësive speciale që morën pjesë në aksionin në veri të Kosovës ishin kryesisht serbë, dhe shumica e atyre të arrestuarit ishin shqiptarë.

Mediat kosovare raportuan se një makinë policie dhe të paktën dy vetura të tjera me targa të Kosovës u dogjën.

Mediat serbe raportuan një situatë “jashtëzakonisht të tensionuar” në pjesët e populluara me serbë të Mitrovicës pasi policia e Kosovës bastisi një farmaci dhe disa dyqane.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u tha serbëve nga Kosova se ata duhet të kenë parasysh se sa do të duhet të paguajnë nëse vendosin të përdorin dhunën kundër shqiptarëve. Ai u bëri thirrje atyre të jenë të durueshëm sepse Prishtina nuk dëshiron të respektojë “asnjë marrëveshje”.

“Ata nuk do të përmbushin marrëveshjen e Brukselit, dhe është shpëtimi ynë. Nëse ata i drejtohen dhunës, ju mbroni njerëzit tuaj, dhe ne do të jemi me ju, vetëm mbani në mend çmimin që do të duhet të paguajmë nëse e bëni këtë, “tha Vuçiç pas një takimi në Rashkë me përfaqësuesit e Listës Serbe dhe qytetarët nga Kosova veriore .. Ai tha se i tha përfaqësuesit special të Bashkimit Evropian për negociatat midis Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak , se Prishtina ishte “e përmbajtur, dhe nëse ata nuk janë në gjendje, ne do t’i përmbajmë”.

“Ata më thanë -” ne po e bëjmë “, tregoi Vuçiç, duke vënë në dukje se Prishtina kishte mbështetjen e të paktën një vendi perëndimor dhe nuk është anëtar i BE -së, për aksionin e djeshëm të policisë në veri të Kosovës.

Vuçiq i kërkoi NATO -s që të bëjë punën e saj, sepse nuk do të ketë mënyrë tjetër të mbrojtjes, nëse shqiptarët vazhdojnë të “qëllojnë njerëzit tanë”.

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha se aksioni i djeshëm i policisë së Kosovës kundër kontrabandës nuk mund të quhet “aksion në veri”, sepse, sipas saj, ai ka ndodhur në pjesë të ndryshme të Kosovës dhe se krimet dhe grupet kriminale nuk e njohin përkatësinë etnike.

“Lufta kundër krimit të organizuar është e pakompromis dhe e panegociueshme. Negocimi dhe komprometimi i krimit do të thotë të bëhesh pjesë e tij. Prandaj, aksioni i sotëm i Policisë dhe Doganave të Kosovës, i autorizuar nga institucionet gjyqësore, nuk mund të quhet ‘aksion në veri’, sepse ishte një aksion në pjesë të ndryshme të Kosovës, kundër njerëzve të etnive të ndryshme, me emërues të përbashkët në luftë kundër kontrabandës dhe krimit të organizuar. ”, ka shkruar Osmani në Facebook.

KFOR -i dhe komanda e tij e NATO -s thanë se Policia e Kosovës kishte kryer një aksion për të zbatuar ligjin dhe se ata ishin në kontakt të vazhdueshëm me institucionet përkatëse të Kosovës, njoftoi agjencia e Prishtinës telegrafi.com.

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabić, i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare, NATO -s dhe KFOR -it që të reagojnë urgjentisht ndaj aksionit të policisë së Kosovës dhe të “frenojnë” kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti .

“Situata është më se dramatike dhe ky është momenti i fundit në të cilin është i nevojshëm një reagim i qartë për të ndaluar politikën e çmendur të ndjekur nga Prishtina. Kjo lloj sjelljeje ka tejkaluar çdo masë dhe na çon në prag të kaosit ”, thuhet në deklaratën me shkrim të Brnabić.

Kurti tha se aksionit të djeshëm të policisë së Kosovës i ka paraprirë një hetim intensiv dhe se është kryer me urdhër dhe në koordinim me prokurorinë kompetente dhe gjykatën.

Në një postim në Facebook, Kurti u bëri thirrje qytetarëve në pjesën veriore të Mitrovicës Kosovare që të mos bien nën ndikimin e mediave serbe, të cilat “mbrojnë krimin, korrupsionin dhe kontrabandën dhe duan të politizohen nga të dy ata etnikisht”.

Kurti deklaroi se “u sekuestruan mallra dhe prova, të cilat përfaqësojnë prova materiale”.

“Krimi dhe grupet kriminale nuk do të tolerohen dhe do të shtypen. Ne do të luftojmë kundër kontrabandës dhe do ta parandalojmë atë, ”shkroi Kurti.

Përfaqësuesi i Lartë i BE -së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell bëri thirrje për ndalimin e menjëhershëm të dhunës në veri të Kosovës.

“Veprimet e njëanshme dhe të pakoordinuara që kërcënojnë stabilitetin janë të papranueshme. “Të gjitha çështjet e hapura duhet të zgjidhen përmes dialogut (Beograd dhe Prishtinë) me ndërmjetësimin e BE -së,” tha Borel në llogarinë e tij në Twitter. Ai shtoi se është në kontakt të vazhdueshëm me Beogradin dhe Prishtinën.

Kreu i kabinetit të Kryeministrit të Kosovës, Juan Dalipi, deklaroi, në përgjigje të deklaratës së Borel, se ngjarjet në veri të Kosovës nuk janë një problem ndëretnik, por “dhunë e shkaktuar nga huliganët serbë”.

“I nderuar zoti Borel, faleminderit për shqetësimin tuaj. “Importantshtë e rëndësishme të mos tregohet dhuna fatkeqe e shkaktuar nga disa huliganë të organizuar nga Beogradi si një problem ndëretnik midis qytetarëve shqiptarë dhe serbë në Kosovë,” shkroi Dalipi.

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakić, deklaroi se serbët nga Kosova, nëse ka një ndërhyrje tjetër të dhunshme të policisë së Kosovës, do t’i rezistojnë të gjitha mjeteve në dispozicion, transmeton Beta.

“Nëse diçka ndodh herën tjetër, ne do të kemi rezistencë të përgjithshme. Çfarëdo që të thotë dhe sido që ta kuptoni. Ne do të mbrohemi me gjithçka dhe të gjithë në dispozicion, “tha Rakic ​​në Rashkë.

Ai tha se serbët janë të vendosur të mbrojnë “deri në fund” dhe shtoi se si ai ashtu edhe Lista Serbe do të jenë “para njerëzve” nëse ka dhunë të re. Ai shtoi se do të kuptonte çdo ndërhyrje të policisë së Kosovës nëse do të ishte në përputhje me rregulloret, por se nuk e kupton që dikush po qëllon mbi njerëzit.

Qytetarët e mbledhur i kërkuan Vuçiqit t’u jepte një përgjigje vendimtare nëse Serbia është e aftë t’i mbrojë ata, dhe i kujtuan atij premtimin e tij të mëparshëm për të “dërguar një ushtri nëse një plumb fluturon drejt tyre”.