Tue. Jan 25th, 2022

Greqia është t ronditur sërish nga një tërmet i fortë.

Sipas mediave të huaja bëhet me dije se tërmeti ka qenë me magnitudë 5.4 ballë i shkallës Rihter ka goditur ishullin Antikythera.

Epiqendra e tërmetit u raportua 23 kilometra në veriperëndim të ishullit ndërsa thellësia fokale ishte 57.6 km.

Tërmeti është ndjerë dhe në Athinë, ndërkohë që, sipas sizmologëve grek ky tërmet nuk ngjall shqetësim pasi ka ndodhur në një zonë detare.

Megjithatë lëkundjet kanë krijuar p anik tek qytetarët. Deri më tani është është raportuar asnjë dëm material apo në njerëz.